Econventio tábor

Pár éve rendszeresen kitöltünk az iskolával egy internetes kérdőívet, tesztet, amelyet az Econventio Egyesület szervez. Az egyesület 2010-ben alakult. Az econventio kifejezés az económia (közgazdaság) és a conventio (megegyezés, szabály) szóból született, a mottó: „pénzügyekről józanul”, és a pénzügyi ismeretek elterjesztését tűzték ki célul. Csatlakozott hozzájuk a Szegedi Tudományegyetem Gazdaságtudományi Kara, és közösen szerveznek programokat, pl. májusban volt egy egynapos vetélkedővel összekötött tréningekből, játékokból álló programjuk, amin szintén részt vettünk.

A korábban említett teszt a fiatalok általános pénzügyi és gazdasági tájékozottságára kíváncsi. A teszten 114 iskola, kb. 10000diák vett részt. Iskolánk szorgalmazása révén olyan magas volt a kitöltésben való részvételi arányunk, hogy azon iskolák egyike lett a miénk, amelyekből néhány szerencsés tanuló részt vehetett egy ingyenes, egy hetes pénzügyi táborban, melynek szervezői: az Econventio egyesület elnöke Sápi Ákos és az egyesület alelnöke, Pesti Tibor. A tábort az Állami Számvevőszék elnöke Domokos László nyitotta meg.  5 iskola csapata, valamint kísérőtanáraik vehettek részt ingyenesen a táborban Kecskemétről, Szegedről, Békéscsabáról, Debrecenből és Pécsről.

A tábor helyszíne Balatonlelle volt. Mikor ezt megtudtuk, egyből felkaptuk a fejünket a Balaton szó hallatán. Magyar tenger, sok-sok napsütés, napozás és pancsolás ezerrel. Azért, hogy ne vesszen el a tábor lényege, hozzá kell tenni, hogy az ott töltött hetünk persze nem csak erről szólt.

Sápi Ákos előadásaival kezdődtek a napi programok. A témák: A siker és a pénz, a Bank, a Biztosítás, a Tőzsde voltak.

Dr. Sors László a NAV bűnügyi elnökhelyettese az adózás történetéről, az ideális adórendszerről, az adóhatóságokról tartott beszámolót.

Dr. Cser-Palkovics András Székesfehérvár fiatal polgármestere a saját pályájáról mesélt nekünk.

Nagy Gergely „Mi kell a sikerhez?” címmel tartott nagyon hatásos előadást.

Ezek után – hogy a megszerzett elméleti tudásunkat kamatoztathassuk – játékos feladatok következtek, amelyek kapcsolódtak az adott délelőtti előadás témájához. Fata László például pénzügyi játékokat vezetett nekünk.

A tábor során rengeteg olyan emberrel tudtunk személyesen találkozni, akiket eddig csak a televízió képernyőjén láthattunk, megismerkedhettünk az Econventio Egyesület szemléletével, mottójával, belepillanthattunk egyes gazdasági szervezetek működésébe. A legtöbb előadás nagyon érdekes és hasznos volt számunkra, még akkor is, ha azokban a forró órákban szívesebben hűtöttük volna le magunkat a Balaton kellemes vízében. De persze nem panaszkodhatunk, hiszen délutánjaink szinte teljesen szabadok voltak, ez volt a nap kevésbé tanulós része.

A szervezők különböző programokkal színesítették a hetünket. Lehetőségünk volt többek közt arra is, hogy meglátogassunk egy helyi édességgyárat, ahol páran a készítés folyamatait saját kezünkkel is kipróbálhattuk. Este pedig – ha még volt energiánk a rengeteg program után - Balatonlelle hangulatos sétálóutcáin tölthettük el időnket.

Mivel szálláshelyünk nagyon közel volt a parthoz, sőt önálló fürdőhelyünk is volt, ezért bármikor le tudtunk sétálni, hogy fürödhessünk egy jót, kipihenhessük a délelőtt fáradalmait. Volt főzőverseny is, aminek az eredményét mindenki megkóstolhatta.

A tábor végén a szervezők méltó zárásként grill-partival vendégül látták az egész tábort.

A tábor nagyon hamar eltelt. A szervezőkkel is olyan közvetlen kapcsolatba kerültünk, mintha a barátaink lennének. Bármiben segítségünkre voltak, mindent megtettek azért, hogy emlékezetessé tegyék számunkra a Balatonlellén töltött hetünket. Azt hiszem, leszögezhetjük: sikerült nekik. Szerintem mindannyian nagyon élveztük a tábort, amely alatt új barátságokat kötöttünk, beszélgettünk és mindemellett úgy jutottunk még több gazdasági, pénzügyi tudásra, ismeretre, hogy szinte észre sem vettük. Kár lett volna kihagyni ezt a lehetőséget, bátran ajánlom mindenkinek, hogy ragadja meg az alkalmat, ha a jövőben ő is a szerencsés „kiválasztottak” között lehet!