Címlap

Határtalanul

GINOP pályázat

Alapítvány

Pénziránytű

Vízdij

Hagyományőrző közösségépítő rendezvény 2018

 

 

                                Meghívó                                  Beszámoló

Az egész program 1848/49-es forradalom és szabadságharc hagyományaira, eseményeire épült. Fontos eleme volt a programnak, hogy iskolánkban vendégeskedett 20 erdélyi diák és tanár Csíkszeredáról. Velük együtt elevenítettük fel közös történelmünk e jeles eseményét. 10 órakor került sor a Bem – Petőfi körkép másolatainak megnyitójára. A rég elfeledett, monumentális körkép, mely a nagyszebeni ütközetet örökíti meg különlegessége, hogy egészében már nem tekinthető meg, hiszen alkotója Jan Styka szétdarabolta azt elkészülte után. Utoljára 1897-ben láthatta azt a nagyközönség Budapesten, azóta csak részletei tekinthetők meg. Egy régi kiadvány kapcsán került iskolánkba, ahol a körkép történetéről, részleteiről készült másolatokat tekinthették meg a diákok. Az ünnepi megemlékezésre iskolánk dísztermében került sor, ahova a hely szűkössége miatt nem fért be minden tanuló. A diákok többsége video láncon keresztül tantermében, a kollégák pedig a tanári szobában követhették nyomon az eseményeket. 

 

Hagyományőrző Közösségi rendezvényünk legfőbb célkitűzése a közösségi aktivitás erősítése, a nemzeti hagyományok, történelmi értékek, népművészeti emlékek megőrzése volt. 
 
   

A délutáni program fő attrakciója a meghívott néptáncosok előadása, és a vendég csíkszeredai csoport bemutatkozása, valamint az általuk vezetett táncház volt. A program első felében Kürtösi Enikő és Nagy Gergely néptáncosok bemutatójára került sor, amelyben megismertették az érdeklődő diákokat a kalotaszegi és mezőségi táncokkal, a székely verbunkkal és csárdással. Ezt követően a székely gyerekek mutatták meg hagyományos öltözetüket, a rokolyát a sujtásokkal díszített mellényt, nadrágot, inget. A táncház megtartása fontos kezdeményezés volt részünkről, hiszen lehetőséget biztosított gyakorlásra, kikapcsolódásra. Itt amatőrök és profik együtt táncolhattak, kikapcsolódhattak, mindezt olyan közegben, ahol fontos elem a népzene szeretete, megismerése. Jóleső érzés volt látni, hogy hétköznap, tanítási idő után, a diákok maguk fejlődésére, szórakozásként, közösséghez való tartozásként, ki – ki saját motivációja mentén használta ki ezt a jó lehetőséget és jött el néptáncot tanulni. A gyorsan változó rohanó világunkban a múlandó csillogástól elvakított fiatalok hajlamosak megfeledkezni saját nemzeti hagyományaikról, kincseikről. Eléjük kell hát tenni, hogy eszükbe jusson. Meg kell nekik mutatni, hogy megtartsák, megbecsüljék azt. Reméljük ezzel a nappal egy kicsit mi is hozzájárultunk ehhez!